JESEN U JEŽIĆIMA

„Jesen, jesen je

Obojala stazice

Jesen, jesen je,

Stigla u naš kraj..“

Radost jesenskih boja, otpalog lišća, zrelih i mirisnih plodova stigla je i do naše skupine. Istraživačko-spoznajnim aktivnostima saznali smo koje nam sve voće i povrće sazrijeva u jesen. Voće smo taktilno, mirisno i gustatorno upoznali, napravili njihov presjek i vidjeli od čega se sastoji. Kako je većina djece spominjala berbu grožđa tako smo dio svojeg vremena usmjerili upoznavanju tog voća. Rastavili smo grozd na sve njegove dijelove te ih pokušali prepoznati i imenovati. Izveli smo eksperiment s bobicama grožđa i vodom (pluta ili tone). Djeca su rekla da će bobica grožđa plutati no ona je potonula. Također, napravili smo i eksperiment- što se događa kada bobicu grozda stavimo u vodu s mjehurićima (gaziranu mineralnu vodu). Promatrajući reakciju što će se dogoditi, zaključili smo da se bobice grožđa kreću u toj  vodi gore-dolje, izgledalo je kao da grožđe pleše. Proveli smo i puno likovno-kreativnih aktivnosti. Temperama smo nacrtali jesensku košaru punu plodova jeseni, plastelin smo modelirali i oblikovali u oblik grozda, bojanke smo ispunjavali na način da smo pokušavali bojati unutar linija te paziti na pravilno držanje olovke.  Sve te aktivnosti i svaki dan u našoj odgojnoj grupi popraćen je veselim jesenskim dječjim pjesama.