ČAROBNE RUKE ZMAJČEKA ili STVARALAČKI SVIJET ZMAJČEKA ili

Deset šarenih tehnika „Zmajčeka“

Likovni izraz kod djece u predškolskom uzrastu od izuzetne je važnosti jer potiče njihovu maštu, kreativnost, motoričke sposobnosti i samopouzdanje. U vrtićkom okruženju, različite likovne aktivnosti pružaju djeci priliku za istraživanje boja, oblika, tekstura i tehnika, a istovremeno im omogućuju izražavanje vlastitih doživljaja i emocija.

Tijekom likovnih aktivnosti u vrtiću, koristili smo raznolike tehnike kako bismo potaknuli djecu na eksperimentiranje s materijalima i alatima. U nastavku donosimo pregled nekih od njih.

Otisak pladnjem
Djeca su pomoću pladnja nanosila boju na papir, istražujući otiske i uzorke koje su pritom stvarali. Ova tehnika potaknula je njihovu percepciju oblika i boja te pružila zabavan, taktilni doživljaj.

 “Konopac pleše po papiru”
Ova zanimljiva tehnika uključivala je umakanje konopca u ljepilo  i povlačenje preko papira, pri čemu su nastajali jedinstveni, dinamični oblici. U drugom dijelu aktivnosti djeca su koristila temperu kako bi obojili oblike koje su napravili konopcem .Djeca su s oduševljenjem promatrala nepredvidive oblike i razvijala osjećaj za kompoziciju, reljef i teksturu .

Slikanje autićima
Djeca su pomoću autića i tempere stvarali apstraktne kompozicije. Ova metoda potaknula je eksperimentiranje s fizikalnim svojstvima materijala i kretanjem boje.

 Bojanje 3D skulpture od pur pjene
Kroz ovu aktivnost, mali umjetnici su istraživali trodimenzionalne oblike i učili kako boja reagira na različite površine. Bojanje skulptura razvijalo je njihovu sposobnost planiranja i korištenja boja na oblikovanim površinama.

Kolaž papir u trakama
Djeca su izrezivala i lijepila trakice kolaž papira, stvarajući kompozicije u različitim bojama i oblicima. Ova aktivnost razvijala je koordinaciju oko-ruka i razumijevanje prostora na papiru.

“Čarolija boje i kapi vode”
Koristeći tuš u boji i papirnate maramice, djeca su promatrala kako se boje razlijevaju i stvaraju neočekivane efekte, te smo na taj način dobili prekrasna leptirova krila. Ova tehnika potaknula je eksperimentiranje i osjećaj za sklad boja.

 “Neobično lice”
Djeca su iz različitih oblika kartona u boji slagala lica, razvijajući pritom sposobnost prepoznavanja oblika, proporcija i izraza lica. Ova aktivnost potaknula je maštovito kombiniranje elemenata.

 Oblikovanje aluminijske folije – skulptura tijela
Modeliranjem aluminijske folije, djeca su oblikovala ljudske figure, istražujući proporcije i pokret tijela. Ova tehnika omogućila je razumijevanje volumena i strukture skulpture.

Mandale od vune

Tehnika namatanja vune i konca na tanjur od papira potiče finu motoriku, koncentraciju, kreativnost i razumijevanje uzoraka. Također djeluje opuštajuće te razvija strpljenje i osjećaj za estetiku.

Crtanje na velikoj plohi koristeći cijelo tijelo

U ovoj  aktivnost djeca koriste cijelo tijelo, istražuju prostor i materijale te jačaju samopouzdanje i suradničke vještine.

Ove raznolike likovne aktivnosti pokazale su kako umjetnost može biti istraživačka, taktilna i multisenzorna. Djeca su kroz igru i eksperimentiranje razvijala važne vještine, a istovremeno su uživala u procesu stvaranja. Svaka tehnika donijela im je novo iskustvo, potaknula znatiželju i osnažila njihovu kreativnost, što je od iznimne važnosti za njihov cjelokupni razvoj.